Служба у справах дітей Шосткинської міської ради
ПРО НАС
ПОЛОЖЕННЯ
про службу у справах дітей ШМР
І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Служба у справах дітей Шосткинської міської ради є виконавчим органом міської ради, створюється міською радою, їй підзвітна і підконтрольна, підпорядкована її виконавчому комітету, міському голові та службі у справах дітей обласної державної адміністрації.
У своїй діяльності служба у справах дітей керується Конституцією України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Мінсім’ямолодьспорту, розпорядженнями голови обласної державної адміністрації, рішеннями обласної ради, рішеннями міської ради, виконкому, розпорядженнями міського голови, наказами начальника служби у справах дітей обласної державної адміністрації, цим положенням.
ІІ. ОСНОВНИМИ ЗАВДАННЯМИ СЛУЖБИ Є:
2.1 Реалізація на території м.Шостка державної політики з питань соціального захисту дітей і запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень.
2.2 Розроблення і здійснення самостійно та разом з іншими структурними підрозділами органів місцевого самоврядування , підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, громадськими організаціями, заходів щодо захисту прав свобод і законних інтересів дітей.
2.3 Координація зусиль виконавчих органів місцевого самоврядування, підприємств, організацій, установ усіх форм власності у вирішенні питань соціального захисту дітей та організація роботи із запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності.
2.4. Забезпечення додержання вимог законодавства щодо встановлення опіки та піклування над дітьми, їх усиновлення, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім’ї.
2.5.Здійснення контролю за умовами утримання і виховання дітей у закладах для дітей- сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, спеціальних установах і закладах соціального захисту для дітей усіх форм власності.
2.6.Ведення державної статистики щодо дітей.
2.7.Ведення обліку дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, усиновлених, влаштованих до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу та центру соціально-психологічної реабілітації дітей.
2.8.Надання органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності, громадським організаціям, громадянам практичної та методичної допомоги, консультацій з питань соціального захисту дітей, запобігання вчиненню дітьми правопорушень
2.9.Улаштування дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування , під опіку, піклування до дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, сприяння усиновленню.
2.10. Підготовка інформаційно-аналітичних і статистичних матеріалів, організація дослідження стану соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень.
2.11.Визначення пріоритетних напрямів поліпшення на відповідній території становища дітей, їх соціального захисту, сприяння фізичному, духовному та інтелектуальному розвиткові, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень.
ІІІ. СЛУЖБА ВІДПОВІДНО ДО ПОКЛАДЕНИХ НА НЕЇ ЗАВДАНЬ:
3.1 Організовує розроблення і здійснення на відповідній території заходів, спрямованих на поліпшення становища дітей, їх фізичного, інтелектуального і духовного розвитку, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, запобігання вчиненню дітьми правопорушень.
3.2. Надає виконавчим органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності, громадським організаціям, громадянам у межах своїх повноважень практичну, методичну та консультаційну допомогу у вирішенні питань щодо соціального захисту дітей та запобігання вчиненню ними правопорушень.
3.3.Оформляє документи на влаштування дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, під опіку, піклування до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, сприяє усиновленню.
3.4 Подає пропозиції до проектів регіональних програм , планів і прогнозів у частині соціального захисту, забезпечення прав, свобод і законних інтересів дітей.
3.5. Забезпечує у межах своїх повновжень здійснення контролю за додержанням законодавства щодо соціального захисту дітей і запобігання вчиненню дітьми правопорушень.
3.6.Здійснює контроль за умовами утримання і виховання дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, у сім’ях опікунів, піклувальників, дитячих будинках сімейного типу, прийомних сім’ях.
3.7.Разом з відповідними структурними підрозділами органів місцевого самоврядування, науковими установами організує і проводить соціологічні дослідження, готує статистичні та інформаційні матеріали про причини і умови вчинення дітьми правопорушень, вивчає і поширює міжнародний досвід з питань соціального захисту дітей, їх прав та інтересів.
3.8.Надає організаційну і методичну допомогу центру соціально-психологічної реабілітації дітей, здійснює безпосередній контроль за їх діяльністю.
3.9 Організовує і проводить разом з іншими структурними підрозділами міської ради, кримінальною міліцією у справах дітей заходи щодо соціального захисту дітей, виявлення причин, що зумовлюють дитячу бездоглядність та безпритульність, запобігання вчиненню дітьми правопорушень.
3.10. Розробляє і подає на розгляд міської ради пропозиції стосовно бюджетних асигнувань на виконання програм і здійснення заходів щодо реалізації державної політики з питань дітей, спрямованої на подолання дитячої бездоглядності та безпритульності.
3.11. Веде облік дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлених, влаштованих до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу та соціально-реабілітаційних центрів ( дитячих містечок).
3.12.Веде облік дітей, які можуть бути усиновлені.
3.13.Веде облік громадян України, які постійно проживають на території України і бажають усиновити дитину.
3.14.Надає потенційним усиновлювачам, опікунам, піклувальникам, батькам-вихователям, прийомним батькам інформацію про дітей, які перебувають на обліку в службі, і видає направлення на відвідування закладів з метою налогодження психологічного контакту з дитиною.
3.15.Служба готує документи для подання до суду на усиновлення дітей.
3.16.Здійснює нагляд за дотриманням прав усиновлених дітей.
3.17.Готує акт обстеження умов проживання дитини та опис її майна, а також акт обстеження житлово-побутових умов потенційного опікуна, піклувальника.
3.18. Із залученням працівників управління освіти та органів охорони здоров’я за місцем проживання дитини здійснює контроль за умовами утримання навчання, виховання дитини над якою встановлено опіку, піклування, яка влаштована у прийомну сім’ю, дитячий будитнок сімейного типу шляхом відвідування родини. Періодичність відвідувань установлюється окремим графіком, але не рідше ніж один раз на рік.
3.19.Щороку готує висновок про стан утримання, навчання та виховання дитини на основі інформації, що надається соціальним працівником, який здійснює соціальне супроводження сім’ї, вихователеям дошкільного навчального закладу або класним керівником загальноосвітнього навчального закладу, в якому навчається дитина, дільничним лікарем-педіатром, дільничним інспектором відділу міліції.
3.20.Бере участь у процесі вибуття дітей із закладів для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, та закладів соціального захисту для дітей у сім’ї усиновлювачів, опікунів, піклувальників, до дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей.
3.21.Захищає майнові та житлові права дітей, дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування.
3.22.Служба за місцем знаходження майна надає консультації громадянам з питань підготовки необхідних документів щодо відчуження майна дитини.
3.23.Готує документи для реєстрації народження підкинутої ,знайденої дитини та подання їх органам реєстрації актів цивільного стану за місцем виявлення такої дитини.
3.24.Готує та подає в установленому порядку статистичну звітність.
3.25.Розглядає в установленому порядку звернення громадян.
3.26.Розглядає звернення власника підприємства, установи або організації усіх форм власності та надає письмовий дозвіл щодо звільнення працівників молодше 18 років.
3.27. Проводить інформаційну – роз’яснювальну роботу з питань, що належать до її компетенції через засоби масової інформації.
3.28. Здійснює інші функції, які випливають з покладених на неї завдань, відповідно до законодавства.
ІV. СЛУЖБА МАЄ ПРАВО:
4.1. Приймати з питань, що належить до її компетенції рішення, які є обов’язковими для виконання виконавчими органами міської ради, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності , посадовими особами, громадянами.
4.2.Отримувати повідомлення від відповідних органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, підприємств, установ та організацій усіх форм власності інформацію, посадових осіб про заходи, вжиті на виконання прийнятих нею рішень.
4.3.Отримувати в установленому порядку від інших структурних підрозділів обласної, міської ,районної, районної у місті держадміністрації, відповідних органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності інформацію, документи та інші матеріали з питань, що належать до її компетенції, а від місцевих органів державної статистики – статистичні дані, необхідні для виконання покладених на неї завдань.
4.4.Звертатися до виконавчих органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності у разі порушення прав та інтересів дітей.
4.5.Проводити роботу серед дітей з метою запобігання вчиненню правопорушень.
4.6. Порушувати перед органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, питання про направлення до спеціальних установ, навчальних закладів усіх форм власності дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, неодноразово самовільно залишали сім’ю та навчальні заклади.
4.7.Влаштовувати дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування у дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім’ї, передавати під опіку, піклування на усиновлення.
4.8.Вести справи з опіки та піклування над дітьми та усиновлення дітей.
4.9. Перевіряти стан роботи із соціально-правового захисту дітей у закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, спеціальних установах і закладах соціального захисту для дітей усіх форм власності, стан виховної роботи з дітьми у навчальних закладах, за місцем проживання, а також у разі необхідності – умови роботи працівників молодше 18 років на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності.
4.10. Представляти у разі необхідності інтереси дітей в судах, у їх відносинах з підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності.
4.11.Запрошувати для бесіди батьків або опікунів, піклувальників, посадових осіб з метою з’ясування причин та умов, які призвели до порушення прав дітей, бездоглядності та безпритульності, вчинення правопрушень, і вживати заходів до усунення таких причин.
4.12.Порушувати перед відповідними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування питання про накладення дисциплинарних стягнень на посадових осіб у разі невиконання ними рішень, прийнятих спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах сім’ї, дітей та молоді.
4.13. Укладати в установленому порядку угоди про співробітництво з науковими установами, жіночими, молодіжними, дитячими та іншими об’єднаннями громадян і благодійними організаціями.
4.14. Скликати в установленому порядку наради, конференції, семінари з питань , що належать до її компетенції.
4.15. Проводити особистий прийом дітей, а також їх батьків , опікунів чи піклувальників, розглядати їх скарги та заяви з питань, що належать до її компетенції.
4.16.Визначати потребу в утворенні спеціальних установ і закладів соціального захисту для дітей.
4.17. Розробляти і реалізовувати власні та підтримувати громадські програми соціального спрямування з метою забезпечення захисту прав, свобод, і законних інтересів дітей.
4.18. Відвідувати дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, перебувають на обліку в службі, за місцем їх проживання, навчання і роботи;
вживати заходів для соціального захисту дітей.
У.Служба під час виконання покладених на неї завдань взаємодіє з іншими структурними відділами органу місцевого самоврядування, підприємствами,установами та організаціями усіх форм власності, об’єднаннями громадян і громадянами.
VІ.СТРУКТУРА СЛУЖБИ
6.1. Службу у справах дітей Шосткинської міської ради очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади міським головою за погодженням з начальником служби у справах дітей обласної державної адміністрації згідно вимог діючого законодавства.
6.2. Працівників служби призначає на посаду і звільняє з посади міський голова згідно вимог діючого законодавства.
6.3. Начальник служби:
- здійснює керівництво діяльністю служби, несе персональну відповідальність за виконання покладених на неї завдань;
- видає у межах своєї компетенції накази, організовує і контролює їх виконання;
- подає на затвердження Шосткинської міської ради кошторис доходів і видатків та штатний розпис служби в межах граничної чисельності та фонду оплати праці працівників;
- затверджує функціональні обов’язки працівників служби;
- розпоряджається коштами у межах затвердженого кошторису служби;
6.4. Для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції служби, утворюється колегія у складі начальника служби ( голова колегії), його спеціалістів, керівників інших структурних підрозділів міської ради, органів внутрішніх справ, представників підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян та благодійних організацій.
Склад колегії затверджується міськвиконкомом за поданням начальника служби.
Рішення колегії проводяться в життя наказами начальника служби.
6.5. Утримання служби здійснюється за рахунок коштів, передбачених у місцевому бюджеті за відповідним кодом бюджетної класифікації видатків та інших джерел.
Матеріальне технічне забезпечення служби здійснює міськвиконком.
6.6. Для виконання службових обов’язків служба має печатку із своїм найменуванням.
Перелік документів, необхідних для вирішення справ
Для здійснення послуг (правочинів) з питань соціального захисту дітей, в т. ч. дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в кожному окремому випадку необхідні наступні документи, визначені законодавством України.
При усиновленні.
Громадяни України, які бажають усиновити дитину, звертаються з письмовою заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем проживання. Заява може бути написана в присутності працівника служби у справах дітей та засвідчена ним. У разі коли одне з подружжя не може особисто з’явитись до служби у справах дітей для написання заяви, його заяву, засвідчену нотаріально, може подати дружина (чоловік).
До заяви додаються такі документи:
1) копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;
2) довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами державної податкової служби;
3) копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;
4) висновок про стан здоров’я кожного заявника, складений за формою згідно з додатком 3;
5) засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;
6) довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;
7) копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.
Копії документів, зазначених у підпунктах 1, 3 і 7 цього пункту, засвідчуються працівником служби у справах дітей, який здійснює приймання документів.
У разі усиновлення дитини одним із подружжя висновок про стан здоров’я та довідка про наявність чи відсутність судимості подаються кожним з подружжя.
Заява вважається поданою, якщо до неї додані всі документи, зазначені в цьому пункті. Витребування у заявників документів, не зазначених у цьому пункті, не допускається.
Строк дії документів становить один рік з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством.
Заявникам може бути відмовлено у взятті на облік кандидатів в усиновлювачі, якщо:
подані документи не відповідають вимогам, визначеним у пункті 22 цього Порядку; у поданих документах є виправлення або дописки, не завірені в установленому порядку;
заявники (один з них) страждають на захворювання, яке внесене до затвердженого МОЗ переліку хвороб, за наявності яких особа не може бути усиновлювачем; різниця у віці між дитиною, яку бажають усиновити, та заявниками становить менш як п’ятнадцять або більш як сорок п’ять років;
житлове приміщення заявників перебуває в незадовільному санітарно-гігієнічному стані;
у житловому приміщенні заявників неможливо влаштувати місце для занять і окреме спальне місце для дитини; під час обстеження житлово-побутових умов заявників та бесіди з ними виявлені обставини чи умови, які можуть мати негативні наслідки для виховання і розвитку дитини.
Про відмову у взятті на облік кандидатів в усиновлювачі заявникам надається обґрунтована відповідь у письмовій формі.
Разом з висновком повертаються пронумеровані, прошнуровані, скріплені печаткою та завірені підписом керівника (заступника керівника) служби у справах дітей документи, подані кандидатами в усиновлювачі, із зазначенням служби у справах дітей, в якій вони перебувають на обліку, та облікового номера.
Строк дії висновку про можливість бути усиновлювачами становить 18 місяців від дати видачі. У разі коли протягом дії висновку закінчився строк дії документів (одного з них), зазначених у пункті 22 цього Порядку, кандидати в усиновлювачі поновлюють їх та додають до документів, повернутих службою у справах дітей.
При призначенні опіки (піклування).
Особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім’ю (встановити опіку/піклування, створити прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу) дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання:
заяву (від подружжя приймається спільна заява, підписана обома подружжями);
довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку;
документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);
довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і рекомендацію центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щодо включення кандидатів до єдиного банку даних;
копію паспорта;
висновок про стан здоров’я заявника, складений за формою згідно з додатком 5;
довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;
довідку про наявність чи відсутність судимості;
письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, утворити прийомну сім’ю або на власній житловій площі — дитячий будинок сімейного типу, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, підпису посадової особи та дати.
Строк дії документів, зазначених у цьому пункті, становить дванадцять місяців з дати видачі.
При позбавленні батьківських прав та визнанні батьків дітей безвісно відсутніми, померлими або недієздатними.
1. Висновок ради опіки та піклування при виконавчому комітеті міської, селищної, сільської ради про можливість та доцільність позбавлення батьківських прав.
2. Копія свідоцтва про народження дитини.
3. Копія свідоцтва про шлюб (розірвання).
4. Довідка з паспортного столу про реєстрацію батьків.
5. Довідка з місця проживання дитини, батьків.
6. Довідка з місця навчання дитини.
7. Акт обстеження житлово-побутових умов за місцем проживання дитини та батьків.
8. Характеристика на дитину та сім’ю зі школи.
9. Характеристика на дитину та сім’ю за місцем проживання.
10. Довідка з УПСЗН про наявність соцдопомоги на дитину та сім’ю.
11. Пояснення (заяви) від батьків за встановленою формою, чому не займаються вихованням дитини.
12. Пояснення (заяви) від двох сусідів за встановленою формою, які характеризують сім’ю.
13. Пояснення класного керівника про роботу з даною сім’єю.
При поновленні батьківських прав.
1. Копія свідоцтва про народження дитини.
2. Копія документа, що посвідчує особу одного або обох батьків.
3. Копія свідоцтва про шлюб (розірвання).
4. Висновок про стан здоров’я.
5. Довідка з місця роботи та про заробітну плату батьків.
6. Довідка з паспортного столу про реєстрацію батьків.
7. Довідка з місця проживання дитини, батьків.
8. Довідка з місця навчання дитини.
9. Акт обстеження житлово-побутових умов за місцем проживання дитини та батьків.
10. Характеристика на дитину та сім’ю зі школи.
11. Характеристика на дитину та сім’ю за місцем проживання.
12. Пояснення (заяви) від двох сусідів за встановленою формою, які характеризують сім’ю.
13. Пояснення класного керівника про роботу з даною сім’єю.
При захисті соціальних прав дітей (призначення соцвиплат)
• Заява опікуна чи піклувальника про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінпраці;
• Копія рішення про встановлення опіки чи піклування;
• Копія свідоцтва про народження дитини;
• Копія паспорту опікуна (піклувальника);
• Довідка з місця проживання заявника про склад сім’ї;
• Довідка про місячні розміри аліментів і пенсії, що одержує на дитину опікун чи піклувальник (у разі одержання дитиною пенсії довіку видають органи праці та соціального захисту населення)
• Документи, що підтверджують правовий статус дитини-сироти (копії свідоцтв про смерть батьків), чи дитини, позбавленої батьківського піклування (копії рішень суду про позбавлення батьківських прав, визнання недієздатними, визнання безвісно відсутніми , оголошення померлими, вирок суду про засудження батьків до відбування покарання у місцях позбавлення волі, довідка МСЕК про інвалідність І-ІІ групи, довідка про оголошення батьків у розшук)
При захисті майнових та житлових прав дітей.
1. Копія свідоцтва про народження дитини.
2. Копія документа, що посвідчує особу одного або обох батьків.
3. Копія свідоцтва про шлюб (розірвання).
4. Довідка з місця проживання про наявність житла у батьків.
5. Довідка про місце реєстрації батьків та дитини;
6. Документ, що посвідчує право власності на житло
Всі документи різних органів, які подаються службі у справах дітей мають бути завірені печаткою та штампом органу, мати серію та номер, підписані керівником органу. Ксерокопії цих документів завіряє служба у справах дітей. заяви, пояснення, повідомлення громадян мають бути написані власноруч з вказівкою прізвища, ім’я, по-батькові заявника та адреси його проживання, викладати суть справи та вказівки правочинну, який хоче здійснити заявник. Форма заяви, пояснення або повідомлення довільна.
В зв’язку з особливостями розгляду тих чи інших справ, служба у справах дітей може залучати для їх розгляду інші документи, які повніше та краще висвітлювали проблему та її вирішення.
,